Kategorier
Nyheter

Jomala: Kvinna fick sparken och dömdes till böter efter att hon försökt försvara sig mot arab

En kvinna fick sparken från sitt arbete i Jomala och dömdes av tingsrätten till €340 i böter för lindrig misshandel för att hon försvarat sig när hon blev attackerad av en ursinnig arabisk karl.

Det var i slutet av augusti ifjol som kvinnan attackerades på sin arbetsplats av mannen, som trängde in henne i ett hörn och stod och vrålade henne rakt i ansiktet. Kvinnan hade försökt försvara sig genom att ge honom en örfil.

DOKUMENT

Ålands tingsrätt R 20/46

Till följd av örfilen fick kvinnan sparken från sitt jobb. Arabkarlen fick två små sår i munnen av sin tandprotes.

Landskapsåklagare Peter Rikberg drev tillsammans med tingsnotarie Birger Klemt en stenhård linje mot kvinnan och godkände inte något nödvärn:

”Svaranden har åberopat följande omständigheter som varken konstituerar nödvärn eller uppfyller något annat rekvisit som skulle påverka avgörandet till hennes fördel:

– Svaranden försvarade sig. Mannen kom utrusande från toaletten mot henne aggressivt och hotfullt, skrikandes och viftandes med armarna. Mannen var 5-10 centimeter från hennes ansikte. Svaranden ville bara att mannen skulle sluta skrika. Det var då hon gav honom örfilen.”, skriver tingsrätten i sin dom.

Tingsrätten ansåg inte heller att kvinnans straff skulle lindras av det faktum att hon redan förlorat sitt jobb på grund av händelsen. Domen har inte vunnit laga kraft.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *